Petr Staňa

Moudré přísloví praví: „Chceš-li být mistrem, staň se učitelem.“,

ale zkušenosti  říkají:  „Kdo umí – praktikuje, kdo neumí  – učí“.

Jako ostatní, i já se ptám:    Kdo jsem?  Kam směřuji?  Jaká je moje cesta?

Celý život jsme na cestě, jejíž směr se mění, vyvíjí, nebo spíše cílové preference  se mění. Dítě má tužby nekomplikované, jasné, krátkodobé, nezatížené negativní zkušeností, žije bezstarostně. V pubertě odhalujeme nepoznané, bojujeme s komplexy, odmítáme rady starších a společenské konvence, rebelujeme. K mládí patří fyzická síla, naivita, ideály. Ve středním, „produktivním“ věku, máme pocit, že nám patří svět. Už jsme něco dokázali, jsme samostatní, máme vlastní rodinu, nebo alespoň trvalejší vztah. Hromadíme materiální statky. . . . také proto, abychom poznali jako zralí (senioři?) že majetek nás stále neuspokojuje, tělo se začíná ozývat svými neduhy a radosti se postupně omezují na jídlo a spánek.

Kdo nejsem? Nesnažím se o radikální společenský „protisměr“, nedávám si ultimativní předsevzetí, nechci změnit svoji identitu. Zároveň se bráním konzumerismu, odmítám „koučing života a stajling fasády“, často pod nálepkami  bio-eko-fit. Nemám ambice být učitelem ani lektorem.

Rád bych byl pozorovatelem sebe sama, ostatních, přírody. Chci se učit od zvířat a dětí upřímnosti, staromilsky vyhledávat poctivé řemeslo, podání ruky místo písemné smlouvy a domácí stravu místo fástfúdu. Snažím se brát svůj život a svoji cestu s nadhledem pilota Exupéryho. Raduji se z maličkostí, denně žasnu nad svítáním, dechem, vodou. Snad proto, že jsem, dle východní astrologie, v životní etapě sucha.  Chcete-li, budu Vám průvodcem. Podělím se s Vámi o dobré i špatné zkušenosti  z mé cesty. Protože všechny jsou vlastně  pozitivní.  Jsem samouk, z mnoha slepých ulic už jsem se vracel, přesto (nebo právě proto) s Vámi rád projdu Vaše křižovatky.

Co nás na společné cestě čeká?

Na začátku mé pouti byla ne-moc, kterou chápu jako směrovku a jsem za ni nesmírně vděčný. Dovedla mne k samoléčbě, fyzickému i psychickému cvičení a životní filozofii – čchi kungu. Rád Vám předvedu své dovednosti a také  limity, protože i ty k životu patří a já se za ně nestydím. Taoistický čchi kung je pro lidi každého věku a různých fyzických schopností. Tělesné cvičení úzce souvisí  (nejen v čchi kungu) s kultivací ducha a přijetím svého místa ve společnosti a vesmíru.  Proto budeme kombinovat cvičení , vycházející z tradiční školy Osmi kusů brokátu, s léčivými dechy a meditačními technikami.  Učení Yang sheng fa s oblibou doplňuji  Čung Jüan čchi kungem, prstovým čchi kungem dle Bernadett  Gera, ale také prstovou jógou, jógou smíchu, šamanskými praktikami , reflexními technikami a vůbec vším, co můžeme využít v samoléčbě těla i ducha.

Ranní hodiny obsahují  více jangových prvků,  jsou dynamičtější, večerní hodiny jsou klidnější, jinové, očistné. Jednotlivá cvičení se mohou volně kombinovat, netvoří souvislou navazující řadu.

Je možno kdykoliv přijít, podívat se a seznámit  s možnostmi , které tyto aktivity nabízejí. Není nutná rezervace a platba na celé čtvrtletí předem.

Pro ty, kdo si rádi užívají  pohyb v přírodě, nabízím možnost individuálních cvičení na zajímavých místech (Komenského sady, halda Ema, vrch Landek), cyklistické výlety pro vodu ze studánky v Hájku, letní putování  na magická místa (Beskydy – Radhošť, Hostýnské vrchy – Hostýn, Chřiby – Velehrad, Oderské vrchy – Maria skála). Celoročně provozujeme otužování v ortodoxních saunách v Komorní Lhotce, v Lubně (Tutto) a v Kozlovicích (Na mlýně).