Párová jóga mýma očima…

antarik-srpen-2013-parova-joga2 (30)Párová jóga mýma očima je článek Tomáše C., který nám publikoval na facebookové stránce našeho jógového studia. A protože to není jen reakce na jednu z našich lekcí, ale především podle mě brilantní analýza toho, co párová jóga nabízí, publikujeme jeho text i tady a Tomášovi moc děkujeme…

„Cože? Cvičit s někým? A co když se mě bude dotýkat, nebude se potit, nebude mi to kazit? A co já jemu?“ Asi hodně lidí, si při pomyšlení na společné cvičení jógy, pokládá podobné otázky. Nemůžu říct, že ani já jsem neměl obavy, jak to vlastně bude probíhat a co se bude dít. A jak se to vlastně dělo, v čem je podstata této myšlenky a párové jógy samotné? Pokusím se tedy popsat svůj subjektivní pohled a pocity, které mě touto zajímavou zkušeností provázely…

Nejsem žádný jógový guru, ani zkušený cvičitel, ba ani jógový benjamínek, spíše bych se nazval batoletem, kterému ještě neteče ani jógové mléko po bradě a možná právě proto, že jsem i člověk zvídavý a v tomto ohledu nepolíbený, jsem se odhodlal, i když s obavami, jít. Měla na tom velkou zásluhu i má kamarádka Martina, která mi na mou větu „Musím si tu jógu zkusit zajít zacvičit,“ řekla, „Zapomeň na musím, řekni si, že chceš!“ a tak to vše začalo a já s odhodláním chtěl a šel…

To je totiž asi největší problém všech lidí, kteří touží něco nového zkusit a prožít, ale pořád si říkají, že musí, aniž by si uvědomili, že nemusí, ale vlastně sami chtějí.

Ale už dost povídání a s lehkým napětím a zvídavostí sestupuji po pár schodech do místnosti s tlumeným osvětlením, prostoupené opojnou vůní, relaxační hudbou a sálající všudypřítomným klidem, který vás okamžitě pohltí. Donutí vás to přemýšlet nad tím, kam vlastně ten svět spěchá a proč, když je tak snadné se zastavit. Tak se zastavíte, posadíte se zády ke svému partnerovi, zavřete oči a zaposloucháte se do příjemného hlasu lektorky, která vás vede k tomu, abyste zapomněli na všechny starosti a trápení a vnímali jen polohu a dech člověka, který se stane při cvičení vašim zrcadlem. Přitom vůbec nevadí, že to může být úplně cizí člověk, kterého jste nikdy neviděli. Hledáte si své místečko, příjemnou polohu pro sezení, snažíte se získat si svůj životní prostor, ale zároveň neomezovat toho druhého, vnímáte jeho dech a oba se pomalu naladíte na stejnou vlnu, dechovou frekvenci a podvědomě si vytvoříte pohodlí, které je důležité pro dobrý pocit ze cvičení obou. Ono nejde ani tak o cvičení, jako o schopnost naslouchat lidem kolem sebe, jejich potřebám a zároveň umět dát dostatečně najevo potřeby své, aby i oni mohli naslouchat zase vám a to vše beze slov, o to je to kouzelnější.

Spousta lidí si v dnešní době nedokáže představit fyzický kontakt s cizím člověkem, i podání ruky je někdy velký problém a právě to si myslím je jedním z velkých poslání párové jógy, ukázat lidem, že i řečí těla je možné komunikovat a také s její pomocí naslouchat a nebát se vzájemného kontaktu.

Když se tedy pěkně sladíte a překonáte prvotní ostych z dotyků s třeba pro vás neznámým člověkem, tak už vám i cvičení přijde jako úplně přirozené, avšak o to těžší, jelikož je vaším zrcadlem, obrazem vašich chyb a vy těch jeho, není vůbec jednoduché udržet kontakt se svým partnerem, protože každá chybička se okamžitě projeví a to Vás nutí ke cvičení přistupovat s nejvyšší precizností, která posouvá vaše hranice zase o kus dále, aniž byste si to sami uvědomovali. A jelikož v zrcadle člověk vidí sám sebe, ale podvědomě hledá dokonalost sama sebe a tak vás i toto vaše zrcadlo nutí se alespoň snažit přiblížit k té dokonalosti, dokonalosti splynutí dvou lidí v jednu bytost.

A když už si myslíte, že jste vlastně pochopili podstatu cvičení, čeká na vás další překvapení, položíte se na záda, zavřete oči, uvolníte své tělo a necháte jej, aby se ztrácelo do podložky pod vámi, splynete se zemí, vnímáte jen svůj dech, cítíte dech a pohyby partnera kolem Vás a netušíte, co se bude dít. Musíte, ne, chcete se oddat do jeho rukou a najít důvěru, která vám pomůže překonat strach z neznámého a nedovolí vám se podvědomě bránit jeho dotekům a cvičení s Vámi. Pod vedením zkušených lektorek, váš partner cvičí s vaším Tělem, ale bez vaší vůle. Po chvilce zjistíte, že není těžké věřit a váš partner ví, že vás nesmí zklamat a udělat něco co by vás bolelo, přistupuje ke cvičení s nejvyšší opatrností a vy se mu oddáváte s nekonečnou důvěrou. A to je dalším posláním, když se člověk naučí věřit druhým, může se sice zklamat a nejspíš v životě i nejednou zklame, ale o to více krásných okamžiků může prožít, protože předsudky a nedůvěra jsou ta brzda, která nám nedovolí jít v životě dále a brání nám v našem vlastním rozvoji. Po tomto zážitku se vám ani nechce otevřít oči, ale pomalu se probouzíte a role se obrací, je na Vás, abyste svému partnerovi ukázali, že vám může věřit a on ukázal, že věří ve vás.
Lekce se pomalu blíží ke konci a vy jste naplněni klidem a pocitem radosti, podíváte se na sebe a i bez jediného slova víte, že jste právě prožili něco, co by si měl alespoň jednou v životě prožít každý člověk, každý manželský pár a každá láska dvou lidí na světě. Protože celá lekce párové Jógy je hlavně o vzájemném porozumění, toleranci, kompromisu, důvěře a oddanosti dvou lidí, ať již cizích, nebo si v životě nejbližších, ať jen při cvičení, nebo na celý život…

Pro mne to byla velká životní zkušenost a těším se, až si ji příště zopakuji se svou láskou, protože vím, že pro nás oba to bude nezapomenutelné.

Tímto chci poděkovat Martině Rozsypalové ze Shanti Yoga Studia, že mi byla zrcadlem při mé první zkušenosti s lekcí Párové Jógy a zkušeným lektorkám Monice Winklerové a Daniele Pilařové, za nezapomenutelný zážitek!

Tom.