Jana Závacká

Jóga je pro mě radostí, dobrodružstvím, odpočinkem i životní cestou.

Spiritualita byla v mém životě vždycky. Já jsem přitahovala ji a ona přitahovala mě. V podstatě jsem se u toho vždycky tak nějak neplánovaně ocitla. Pamatuji si, že ještě když jsem studovala na vysoké škole, tak jsem se vydala na přednášku o učení Sri Chinmoye a pak jsem chodila do meditačního centra a po nocích, když všichni spali, meditovala na kolejích v kuchyňce. To mi vydrželo měsíc.

Pak jsem potkala kluka, co četl knihy Carlose Castanedy a pěstoval divotvornou šalvěj, a bylo to tu zase. Začetla jsem se do Castanedy a maximálně usilovala dle návodu o vystoupení z těla. Jelikož se mi to nedařilo, tak to po čase upadlo v zapomnění.

Začala jsem cestovat. V Indonésii jsem vystoupala na vrchol buddhistického chrámu ukrytého uprostřed palmového lesa a zahltil mě neskutečný pocit svobody a míru. V Indii jsem měla to štěstí a tři dny seděla v chrámu jeho svátosti dalajlamy a z rádia přes sluchátka poslouchala jeho přednášku tlumočenou do angličtiny.

No a pak do toho vstoupila jóga. Rozhodla jsem se jít si zacvičit a myslela jsem si, že je to něco jako pilates. Tak jsem chodila cvičit. Věděla jsem, že je kolem toho nějaké duševno a občas jsem na lekci něco zaslechla, ale bylo to okrajové. Přišlo léto a já se rozhodla vyrazit na dovolenou k moři a věnovat se tam józe. Skončila jsem v jógovém centru na Thajském ostrově Koh Phangan – jógová praxe dvakrát denně a večer přednášky. Povídání o kosmické energii při cvičení jsem brala jako místní kolorit, vpouštěla pravým uchem dovnitř a levým ven. A najednou jsem seděla na přednášce a poslouchám:

„Většina lidí na západě si myslí, že jóga je cvičení.  Neumí být v klidu. Potřebují pořád něco dělat a tak cvičí rychle, přechází z jedné pozice do druhé, zkouší obtížné pozice a celou dobu se soustředí jen na to, jak tu pozici správně udělat. Jógu dělají jen proto, aby si zacvičili a zlepšili svůj zdravotní stav. Ano, toho lze dosáhnout. Pak jsou lidé, kteří touží po nadpřirozených schopnostech. Chtějí zbystřit své smysly, levitovat, používat telepatii. Ano, i toho lze praktikováním jógy dosáhnout. Ovšem nejvyšším cílem jógy je osvícení.“

A tak jsem pochopila široké možnosti jógy. Od té doby mě fascinuje. Díky józe jsem zmírnila svou alergickou rýmu, zklidnila svůj život, prohloubila své smysly  a začala více vnímat své tělo, sebe samu i svou intuici. Jóga je pro mě radostí a proto bych její radost i svobodu ráda šířila dále. 

Těším se na vás Jana

Absolvované kurzy:

  • 2016 – kurz Hatha jógy I. Agama Centrum Koh Phangan, Thajsko (kurz jsem z časových důvodů nemohla celý dokončit)
  • 2017 – instruktorský kurz Hatha jógy, Pranava Jóga Centrum, Ostrava
  • 2017 – kurz Chakra jógy, Pranava Jóga Centrum, Ostrava